Травертин (від італ. travertino) – вапняний туф, полікристалічна тендітна тонкозерниста гомогенна гірська порода, утворена мінералами карбонату кальцію (в основному арагоніт з меншою часткою кальциту), вапняні відкладення вуглекислих джерел. Травертин – це проміжна форма каменю між вапняком та мармуром. Піддається шліфування та полірування. У першому столітті до нашої ери травертин був відомий під ім’ям lapis tiburtinus (тибурський камінь). З давніх-давен травертин використовується як будівельний і облицювальний камінь (також і для обробки внутрішніх приміщень). Найбільша будова, під час будівництва якої використовувався травертин – Колізей. При його будівництві використовувався трохи смугастий світло-жовтий римський травертин із Сабінських гір. Він же використовувався і для будівництва Собору святого Петра у Ватикані.
Собор Святого Петра у Ватикані[ /caption]
Травертин не можна назвати твердою породою – він легко ріжеться дисковою пилкою. Це тим, що він утворюється неподалік поверхні, тому, на відміну скельних порід, не піддається стиску і тектонічним зрушень. Дивовижний факт: травертин досі перебуває у фазі зміни. При контакті з повітрям блок з травертину продовжує тверднути і стає більш щільним завдяки перетворенню бікарбонату кальцію в карбонат. Більше того, навіть колір травертину змінюється після видобутку: наприклад, бліді різновиди стають жовтішими через окислення солей заліза, що входять до нього. Найчастіше травертини бувають білого, жовтого та проміжних між ними кольорів. Білі травертини залишають неполірованими, їхній теплий колір вигідно відрізняється від холодного білого кольору полірованого мармуру, тому приміщення мають більш затишний вигляд. Жовтий травертин нагадує найбільш насичені кольором різновиди жовтого мармуру з Верони, які зазвичай мають інтенсивні відтінки. Крім цього, зустрічаються травертини темніших, коричневих відтінків, наприклад кольору горіхового дерева. Існують також досить інтенсивно забарвлені травертини, такі як червоні і жовті травертини з Ірану: пігменти, що містяться в них, надають матеріалу дуже яскравий, насичений відтінок.
Декоративна штукатурка травертин в інтер’єрі
Travertino (травертин) є одним з різновидів традиційних італійських штукатурок для декорування як інтер’єрів, так і фасадів будівель та споруд. Травертин – це декоративне покриття на вапняній основі (довговитриманого вапняного тіста), з відібраними дрібнозернистими зростками (наповнювачів дрібної зернистості 0,4-0,6 мм), добавок стійких до лугу і не плівкоутворюючих речовин. Цей матеріал створений для відтворення структурованих ефектів у природному вигляді, рекомендований для декоративного оздоблення як зовнішніх, так і внутрішніх стінових поверхонь. Має відмінну повітропроникність, паропроникність, несприйнятливий до впливу плісняви, грибка і бактерій. Тонується декоративна штукатурка в практично будь-який колір відповідно до віяла RAL.
Травертин — це матеріал, що вже став «класикою». Сьогодні, практично у кожного виробника декоративних штукатурок, у лінійці продуктів є матеріал. У плані якості, різниця між ними полягає в «помелі», у якихось виробників крихта-наповнювач більший, у якихось дрібніших (як правило, чим дрібніший помел, тим матеріал дорожчий). Основна різниця полягає в ціні. Є недорогі травертини, переважно вітчизняного виробництва, такі як: Optimist Elite, Decorazza, Vincent Decor, Clavel, Так і дорожчі, європейські, наприклад Baldini Vernici, San Marco. Зі всіх виробників, можна виділити Rossetti, у нього на мій погляд, найоптимальніше співвідношення ціни та якості, так 10 кг цього матеріалу коштують близько 4900 грн., що дуже не дорого за італійський декоративний матеріал. Якщо ви плануєте нанесення “класичного” травертину, для цього вам досить недорогого матеріалу від вітчизняних виробників (Optimist Elite, Decorazza, Vincent Decor, Clavel і т.д.), вони легко впораються з цим завданням. Для більш складних і художніх нанесень з травертину, яких зараз дуже багато, і одним з основних на сьогоднішній день є імітація бетону (арт бетон), краще використовувати більш дорогі варіанти цього матеріалу, від європейських виробників, як приклад, це той же Rossetti, Baldini Vernici чи San Marco.